K-12 Digital Classroom Practice Conference (part of the National Education Summit)
 
Conference Program

Below please find the current program. You can filter by Date, Location, Track or Speaker.

You have the option to register for the full conference (two days), one day (Friday or Saturday), single workshops or keynote sessions. See costs for more detail.

REGISTER NOW

Conference Program
Digital Curriculum Digital Environments
Digital Literacies Digital Mindset
Digital Professional Practice Digital Resources
Keynote Address 

01/09/2017
8:00 am - 9:00 amEducation Show (Ground Floor Convention Centre)Registration and arrival tea/coffee
9:00 am - 9:20 amRoom: Conference Room 2 (Education Show Floor)Welcome and Housekeeping
9:20 am - 10:20 amRoom: Conference Room 2 (Education Show Floor)
Keynote Address 1: Teach Differently (Nick Jackson) [More Info]
Nick Jackson, Senior Leader - Transforming the Learning, Wirreanda Secondary School, Adelaide, SA
10:20 am - 11:10 amEducation Show (Ground Floor Convention Centre)Morning Tea
11:05 am - 11:10 amVariousMove to Break-out sessions
11:10 am - 12:00 pmRoom: Clarendon D (Level 2)
A framework for empowering students to tell digital stories [More Info]
Darren Gray, Founder, eLearning Video Mastery.com
11:10 am - 12:00 pmRoom: Clarendon F (Level 2)
A more effective Virtual Classroom [More Info]
James Jenkins, Director of Digital Pedagogy, Canterbury College, QLD
11:10 am - 12:00 pmRoom: Room A (Education Show Floor)
Developing digital mindset at the Trade College [More Info]
Serge Komadina, eLarning Coordinator/Trainer, Australian Industry Trade College, QLD
11:10 am - 12:00 pmRoom: Clarendon E (Level 2)
K-6 useful ideas to integrate digital resources into teaching and learning programs [More Info]
Grant Jones, STEM Teacher/ ICT Teacher, St Marys Public School, NSW
11:10 am - 12:00 pmRoom: Clarendon C (Level 2)
Think Design Think Make [More Info]
Nick Jackson, Senior Leader - Transforming the Learning, Wirreanda Secondary School, Adelaide, SA
12:00 pm - 12:10 pmVariousMove to Break-out sessions
12:10 pm - 1:00 pmRoom: Clarendon D (Level 2)
Data and the Digital Technologies Curriculum: The Forgotten Element [More Info]
John Pearce, Tutor, Deakin University, VIC
12:10 pm - 1:00 pmRoom: Clarendon E (Level 2)
Enhancing Mathematical Pedagogy through Hapara Workspace [More Info]
Louise Johnston, Leader of STEM and Grade 5/6 Learning Leader, St Peter Apostle Hoppers Crossing, VIC
12:10 pm - 1:00 pmRoom: Room A (Education Show Floor)
Getting Serious about 3D Printing [More Info]
Nathan Alison, Education Program Development Manager + Head of IT and Digital Technologies teacher, 333D + St Andrews Christian College, VIC
12:10 pm - 1:00 pmRoom: Clarendon F (Level 2)
Personal Learning Environments [More Info]
James Jenkins, Director of Digital Pedagogy, Canterbury College, QLD
1:00 pm - 2:00 pmEducation Show (Ground Floor Convention Centre)Lunch and Exhibition
1:55 pm - 2:00 pmVariousMove to Break-out sessions
2:00 pm - 2:50 pmRoom: Room A (Education Show Floor)
Going Digital with Workforce Development [More Info]
Mark Dibdin, Senior Systems Training Consultant, TAFE SA
2:00 pm - 2:50 pmRoom: Clarendon F (Level 2)
Making Beautiful Noise in a Digital Environment using Digital Tools (Part 1) [More Info]
Rob Powley, Music Specialist, Rotorua Intermediate School, Rotorua, New Zealand
2:00 pm - 2:50 pmRoom: Clarendon F (Level 2)
Think Design Think Make (Repeat) [More Info]
Nick Jackson, Senior Leader - Transforming the Learning, Wirreanda Secondary School, Adelaide, SA
2:00 pm - 2:50 pmRoom: Clarendon E (Level 2)
Using connected toys to teach thinking and discovery [More Info]
Dean Pearman, Director of Learning Technologies and Innovation, Peninsula Grammar, VIC
2:00 pm - 2:50 pmRoom: Clarendon D (Level 2)
What 35 years of research says about improving student performance with digital technologies (Part 1) [More Info]
Paul Connelly, Head of eLearning, Portside Christian College, SA
2:50 pm - 3:00 pmVariousMove to Break-out sessions
3:00 pm - 3:50 pmRoom: Room A (Education Show Floor)
A Digital Native World [More Info]
Sharan King, ICT Integrator, Shore, NSW
Vanessa Thurgood, Teacher Librarian, Shore School, NSW
3:00 pm - 3:50 pmRoom: Clarendon D (Level 2)
Applying 35 years of research into improving student performance with digital technologies (Part 2) [More Info]
Paul Connelly, Head of eLearning, Portside Christian College, SA
3:00 pm - 3:50 pmRoom: Clarendon E (Level 2)
Brisbane Girls Grammar School - Digital Curriculum [More Info]
Brendon Thomas, Director of Technologies, Brisbane Girls Grammar School, QLD
3:00 pm - 3:50 pmRoom: Room A (Education Show Floor)
Combining the ‘Discovering Chinese Pro’ digital curriculum and other resources with classroom interaction [More Info]
Belinda Dello-Iacovo, Teacher of Chinese/ Director, Walford Anglican School for Girls SA/ Jiale Zhongwen
3:00 pm - 3:50 pmRoom: Clarendon F (Level 2)
Making Beautiful Noise in a Digital Environment using Digital Tools (Part 2) [More Info]
Rob Powley, Music Specialist, Rotorua Intermediate School, Rotorua, New Zealand
 
02/09/2017
8:00 am - 9:00 amEducation Show (Ground Floor Convention Centre)Registration and arrival tea/coffee
9:00 am - 9:20 amRoom: Conference Room 2 (Education Show Floor)Welcome and Housekeeping
9:20 am - 10:20 amRoom: Conference Room 2 (Education Show Floor)
Keynote Address 2: Get back on that horse (Eleni Kyritsis) [More Info]
Eleni Kyritsis, Year 3 Teacher, Firbank Grammar School, VIC
10:20 am - 11:10 amEducation Show (Ground Floor Convention Centre)Morning Tea
11:05 am - 11:10 amVariousMove to Break-out sessions
11:10 am - 12:00 pmRoom: Room A (Education Show Floor)
Creativity in the classroom [More Info]
Eleni Kyritsis, Year 3 Teacher, Firbank Grammar School, VIC
11:10 am - 12:00 pmRoom: Clarendon E (Level 2)
How to keep up to date with your own ICT needs for your classroom [More Info]
Grant Jones, STEM Teacher/ ICT Teacher, St Marys Public School, NSW
11:10 am - 12:00 pmRoom: Clarendon F (Level 2)
LEVEL UP! Leveraging A Differentiated Digital Classroom (Part 1) [More Info]
Ariel Almoite, Digital Teacher, Science Teacher, American School Foundation of Monterrey-Mexico
11:10 am - 12:00 pmRoom: Clarendon D (Level 2)
Making, Makerspaces and Design in the Digital Curriculum [More Info]
John Pearce, Tutor, Deakin University, VIC
12:00 pm - 12:10 pmVariousMove to Break-out sessions
12:10 pm - 1:00 pmRoom: Clarendon E (Level 2)
Developing a making culture by creating hands on immersive learning in a MakerSpace [More Info]
Dean Pearman, Director of Learning Technologies and Innovation, Peninsula Grammar, VIC
12:10 pm - 1:00 pmRoom: Clarendon F (Level 2)
LEVEL UP! Leveraging a Differentiated Digital Classroom (Part 2) [More Info]
Ariel Almoite, Digital Teacher, Science Teacher, American School Foundation of Monterrey-Mexico
12:10 pm - 1:00 pmRoom: Clarendon D (Level 2)
Mystery Skype [More Info]
Jonathon Roberts, Primary School Teacher, Emmanuel College, QLD
12:10 pm - 1:00 pmRoom: Room A (Education Show Floor)
Reinventing Team Development [More Info]
Mark Dibdin, Senior Systems Training Consultant, TAFE SA
1:00 pm - 2:00 pmEducation Show (Ground Floor Convention Centre)Lunch and Exhibition
2:00 pm - 2:50 pmRoom: Clarendon E (Level 2)
Is technology the nexus and leverage point for improved mathematic and scientific application? [More Info]
Brendon Thomas, Director of Technologies, Brisbane Girls Grammar School, QLD
2:00 pm - 2:50 pmRoom: Clarendon D (Level 2)
OneNote and the power of Office 365 [More Info]
Jonathon Roberts, Primary School Teacher, Emmanuel College, QLD
2:00 pm - 2:50 pmRoom: Room A (Education Show Floor)
Supporting a flexible model of education for School Based Apprentices and Trainees [More Info]
Serge Komadina, eLarning Coordinator/Trainer, Australian Industry Trade College, QLD
2:00 pm - 2:50 pmRoom: Clarendon F (Level 2)
Tinker Time [More Info]
Eleni Kyritsis, Year 3 Teacher, Firbank Grammar School, VIC
3:00 pm - 3:30 pmRoom: Clarendon D (Level 2)Closing and thank you